Za bebu cerealije, povrće, pa meso




tokom nekoliko posljednjih godina poznavanje hrane je promijenjeno. Nekada smo odobravali uključivanje velikih količina mesa i mliječnih proizvoda u ishranu djece, ali sada znamo da je izuzetno korisno ako djeca dobar dio potrebnih hranjivih sastojaka dobijaju iz namirnica biljnog porijekla.

Prednost biljnoj hrani

Povrće, voće i žitarice bogati su vitaminima, mineralima i vlaknima i istovremeno siromašni masnoćom, dok holesterola u njima nema.

Tek odnedavno smo počeli uviđati kolika može biti vrijednost ovih naizgled neuglednih namirnica biljnog porijekla, kao i koliko je ogroman raspon zdravstvenih problema koji mogu biti spriječeni ukoliko se ishrana temelji upravo na njima.

Beba prvih šest mjeseci života trebala bi isključivo dojiti. Tek nakon toga poželjno je uvoditi čvrstu hranu. U tom uzrastu bebe lakše prihvataju nove okuse nego kada postanu starije i svojeglavije.

Uz to, raznovrsna hrana dodaje ishrani supstance, naročito željezo, kojima mlijeko oskudijeva.

Spriječiti alergijsku reakciju

Preuranjen početak uvođenja čvrste hrane nema posebnih prednosti. Beba obično dobija iz majčinog mlijeka ili formule sve kalorije koje su joj potrebne tih prvih mjeseci života.

Ako je u vašoj porodici bilo slučajeva alergije, liječnik će vas možda posavjetovati da znatno duže sačekate s uvođenjem bilo čega drugog osim majčinog mlijeka ili formule u bebinu ishranu.

Jer, što je beba starija kad se uvede neka nova namirnica, to je manja vjerovatnoća da ispolji alergijsku reakciju na nju.

Redoslijed namirnica

Prema najnovijim preporukama, dohranu treba započeti cerealijama. Nažalost, njihov okus bebama nije uvijek naročito privlačan. Različitim bebama dopadaju se različite cerealije.

Često pomaže ako se cerealije pomiješaju s poznatim napitkom, istisnutim majčinim mlijekom ili formulom, ovisno o tome na šta je beba navikla.

Kako s povrćem

Zatim je na redu povrće. Pokušajte s dobro kuhanim zrnastim povrćem poput graška, ali u početku količina treba biti mala.

Ukoliko opazite da se bebi pojavio osip na guzi i primijetite komadiće nesvarenih zrna u stolici, sačekajte nekoliko sedmica prije nego što joj ponovo date to povrće i povedite računa da bude dobro kuhano.

Izbor mesa

Posebno zabrinjava davanje mesa sasvim maloj djeci. Piletina i govedina često mogu sadržavati nevidljive bakterije koje mogu prouzrokovati ozbiljne infekcije.

Takva oboljenja posljednjih su godina postala uznemiravajuće česta, a bebe su na njih mnogo osjetljivije od odraslih.

Meso uvijek mora biti dobro kuhano, a svaka površina ili posuda na koju stavljate svježe meso moraju biti temeljito oprana.

Izvor: avaz.ba

Постави коментар